A dohányzás napjainkban az alkohol után a második legveszélyesebb halálos áldozatokat követelő legális élvezeti szer (az áldozatok száma Magyarországon évente 28 ezer). A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül 4000 különböző vegyület található ugyanis a cigarettában, amelyeknek csak egyike a függőség kialakulásáért felelős drog, a nikotin.
Sajnos sok fiatal először csak csupán nagyzolásból gyújt rá, miközben nincs tisztában azzal, hogy hosszú távon milyen veszélyeknek teszi ki szervezetét, és hogy később, amikor a függőség már kialakult, milyen nehéz lesz leszokni róla.
A dohányzás nőket érintő hatásai
A dohányzás a koszorúér betegségek rizikótényezője (nők esetében ez magasabb, mint férfiaknál), a leszokás csökkenti az infarktus kockázatát. Nőkben emellett nagyobb eséllyel jelenik meg az agyi ereket érintő stroke. Nagyobb a valószínűség a cukorbetegség kialakulására. Nem is gondolnánk, de a dohányzás következtében több ránc jelenik meg az arcbőrön, így a cigarettázó nők idősebbnek tűnnek saját korosztályuknál, emellett még nagyobb a bőrrák kialakulásának kockázata is. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy dohányosok esetében erősebbek a menstruációs fájdalmak, korábban jelentkezik a menopauza jelensége, illetve az ezzel járó csontsűrűség csökkenése erősebb fokú.
A dohányzó férfiak rizikófaktorai
Férfiak esetében csökken a spermiumszám, illetve azok mozgási képessége, impotencia okozója is lehet a dohányzás. Meddő házaspárok 17 százaléka a dohányzás miatt nem jut gyermekáldáshoz. A dohányzó apa ondósejtjeit károsítja a dohányzás, és a rákos hajlamot átörökítheti gyermekébe.
Mindkét nemnél
A dohányzás felgyorsítja az öregedési folyamatot. A dohányosoknál sokkal gyakrabban alakulnak ki szarkalábak és ráncok a száj és a szem körül, mivel szívják a cigarettát és hunyorítanak, hogy a füst ne kerüljön a szemükbe. A dohányosok szervezetében az öregedési folyamatok gyorsabban játszódnak le, és valószínű, hogy ez a folyamat a dohányosok több testrészét is érinti. A dohányszagú lehelet melletti egyéb, főleg esztétikai ártalomnak vehető a megsárguló ujjak és fogak látványa.
Leszokás a dohányzásról – segítség nélkül
Sajnos a legújabb adatok azt mutatják, hogy rendszeresen dohányzó emberek mindössze 3%-a képes önállóan lemondani káros szenvedélyéről. Természetesen ennek ellenére ez lehet bárki, megfelelő elhatározás esetén érdemes egyedül is megpróbálkozni a cigarettáról való lemondással.
Nikotinmentes módszerek
Pszichoterápia (viselkedésterápia, hipnózis), melyet pszichológus vagy orvos végez, szintén segíthet a dohányos embernek. Egyéni és csoportterápiás módszerek is hozzáférhetőek. Napjainkban már léteznek nikotin nélküli gyógyszerkészítmények, melyek orvosi vény ellenében válthatóak ki.
Nikotinpótló kezelés
A dohányzás ceremóniája, füst (és abban található káros anyagok) nélkül nikotint juttatnak az emberi szervezetbe, így elkerülve a megvonási tüneteket. Nikotin tartalmú tapasz, rágógumi (többféle hatáserősségű van forgalomban) használata esetében 2-3 hónap a leszokási idő. Ennek folyamán a szervezetben bejutott mennyiség folyamatos csökkentése történik. Bármelyik módszert is választja a dohányos ember, arra kell gondolni, hogy nincs egyedül problémájával, bármikor kérhet segítséget.
A cikk írója: Kurkó Noémi 11/C
Források: www.leteszem.hu
www.webbeteg.hu
www.wikipedia.org
kép: By digitalart, published on 24 May 2011
Stock Image - image ID: 10042977
FreeDigitalPhotos.net