Mint tudjátok, 2011-től fogva mindenkinek el kell végeznie 50 óra közösségi szolgálatot ahhoz, hogy érettségi bizonyítványt szerezhessen. Sokak felháborodtak, páran nem találják annyira rossz ötletnek. Iskolánk francia és történelem szakos tanárával, egyben a közösségi szolgálat koordinátorával, Suba Eszter tanárnővel készített interjút olvashatjátok itt a témával kapcsolatban.
· Kiket érint az 50 óra közösségi szolgálat?
· - A közösségi szolgálat azokra a tanulókra vonatkozik, akik 2016-ban vagy ezt követően fognak érettségi vizsgát tenni. Ez iskolánkban jelenleg a 9-10. évfolyamot jelenti, illetve a nyelvi előkészítős 11. osztályokat. Felmenő rendszerben pedig az összes új diákot, akik majd érkeznek jövőre. Következő tanévtől iskolai szinten elsősorban a 10. osztályosokat fogjuk támogatni abban, hogy minél több órát teljesíthessenek, a 9. és 11. évfolyamosok pedig önállóan kell hogy fogadóintézményeket találjanak.
· Mennyi idő alatt kell elvégezni az 50 óra közmunkát, hogy a kezemben foghassam az érettségi bizonyítványom?
· -Lehetőség szerint 11. év végéig. Igazgatóhoz beadott külön kérelemmel a 12. évfolyamon is lehet folytatni, bár ekkor már célszerűbb az érettségi vizsgára koncentrálni. Leginkább azt kell figyelembe venni, hogy napi 3 órát lehet dolgozni, tehát az 50 óra csak apránként, lassan gyűlik össze.
· Egy nap hány órát lehet dolgozni?
· -Életkortól függetlenül alkalmanként minimum egyet, maximum hármat lehet leigazoltatni. 60 perces órákkal kell számolni, odautazás ideje nem számít bele. Önszorgalomból természetesen többet is dolgozhat valaki, de azt a naplójában nem számoltathatja el.
· Hol és milyen területeken lehet jelenleg végezni a közösségi szolgálat által nyújtott munkákat?
· -A kozossegi.ofi.hu/ oldalon részletesen leírja a jogszabály ezeket a területeket, én itt most inkább kézzelfoghatóbb példákat említenék: óvodában az óvónők munkájának segítése, állatmenhelyen kutyasétáltatás, közterületeken gereblyézés, virágültetés; idősotthonokban esetleg kórházakban segítői feladatok a személyzet számára, helytörténeti gyűjteményben leltárazás, fényképarchiválás; ruhatárosi és jegyszedői feladatok különböző rendezvényeken stb. Nagyon széles a választék, és a Ti ötleteitekre is számítunk!
· Hogyan jelentkezhetünk a közösségi szolgálatra?
· -Miután eldöntötted mit és hol szeretnél tevékenykedni, ki kell tölteni egy jelentkezési lapot, melyet a szülő is aláírt. Ez letölthető a www.hajozasi.fw.hu/documents/122.html oldalról is, a közösségi szolgálat menüpontból. Ezt a lapot 1 példányban kell leadni, nálam.
· Hogyan találhatom meg az érdeklődésemnek megfelelő munkát ?
· -Osztályfőnök vagy én is tudok ebben segíteni. Elmondom mik közül választhatsz, és próbáljuk kiválasztani a személyiségedhez közel állót.
· A diákmunka is elszámoltatható közösségi szolgálatnak?
· Sajnos nem. A diákmunkát pénzért végzik, a közösségi szolgálat azonban kizárólag olyan szervezeteknél történhet, melyek nem pénzért dolgoznak, vagyis nonprofit cégek. Ilyenek a közhasznú alapítványok, egyesületek.
· Évközben teljesíthetek hosszabb ideig egy helyen, ha mondjuk megtetszik a környezet vagy meg van szabva mennyi időt lehet eltölteni bizonyos helyeken?
· Összesen legalább 3 helyen kell a munkát elvégezni, de ez jelentheti azt is, hogy 47 órát egy helyen töltesz, 2-őt a suliban, 1-et pedig egy harmadik fogadóhelyen. Az iskolában max. 25 óra igazoltatható le, a többit külső fogadóintézménynél kell végezni.
· Hol, és hogyan kell könyvelnem a megszerzett óráimat?
· -Amikor először ad le valaki egy jelentkezési lapot nálam, akkor kap egy hivatalos közösségi szolgálati naplót. Ezt minden munkavégzéskor magával kell vinnie és ebbe íratni bele a teljesített órákat. Ezt félévente az osztályfőnöknek is be kell mutatni, ő pedig lekönyveli az osztálynaplóba is, sőt év végén a bizonyítványba is.
· Van valami következménye, ha elveszítem a közösségi szolgálatos naplómat?
· Sajnos elég súlyos. Az addig összegyűjtött órák elvesznek és elölről kell kezdeni a gyűjtögetést. Ezért nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a napló őrzése. Ha valaki mégis elhagyja a naplóját, minél hamarabb keressen fel engem!
· Mi történik, ha az érettségiig nem tudom összegyűjteni az 50 órát?
· Megkezdheted az érettségi vizsgát, de nem kapsz érettségi bizonyítványt. Azt majd csak akkor adják oda, ha igazolni tudtad a teljesített órákat.
· Önnek mi a véleménye, a közösségi szolgálatról?
· -Egyelőre úgy látom, nagyon sok hiányossága van, és nagyon sok szervezést igényel. Mégis bízom benne, hogy előbb-utóbb pozitív emlékeket tudunk majd fűzni az 50 órákhoz. Iskolánkban jelenleg több mint 200 tanulónak kellene elkezdenie a közösségi szolgálatot, ám a többség még passzívan szemléli a dolgokat, nem keresi a lehetőségeket. Úgy látom, kevesen vannak azok, akik motiváltak és maguktól el is kezdik a szervezést. Ezen kellene változtatni valahogy. Ugyanakkor azt látom: azok akik már tevékenykedtek valahol (vagy akár az iskolában), azok többnyire nem érezték nagy tehernek és többségében pozitív élményeket szereztek. Én azzal tudok bíztatni mindenkit, hogy amíg nem kezdték el, nem fogják megtapasztalni ennek sem jó, sem rossz oldalát. Úgyhogy hajrá, próba szerencse!
· Mennyire lehet jó vagy rossz hatással a jövőbeli munkavállalásra maga a közösségi szolgálat a mostani diákok számára?
· -Talán ez az egyik legfontosabb pozitív oldal, amit ki kell emelnünk. A közösségi szolgálat során az ember úgy érezheti magát, mint egy munkahelyen: megtanulhatja milyen a munka világa, belekóstolhat többféle területbe, kapcsolatokat alakíthat, s talán épp ezek során találja meg később azt a tevékenységet, amit felnőttként majd szívesen végez, vagy talán pont így találhatja meg azt a helyszínt, amely később munkahelye lehet. Másrészről elsajátíthatunk egy olyan szemléletet is, amely fontos az életben: hogy hogyan legyünk hasznára másoknak, hogyan segíthetünk a saját munkánkkal.
Az iskola közösségi szolgálattal foglalkozó önálló oldala az aktuális munkalehetőségekkel a következő linken érhető el:
kozossegi-szolgalat-mhszki.webnode.hu/
Az interjút készítette: Rozsnyói Bettina 9.C