A tanulásról jó esetben mindenkinek van egy alalpfogalma, vagy legalábbis egy elképzelése. De mik is azok a módszerek, amik segíthetnek a tudás elsajátításában?
A tanulási módszerek olyan, széles körben elfogadott és használt eljárások, amelyek megkönnyítik az ismeretszerés folyamatát.
Az ilyen módszerek a magolással szemben a tananyag önálló feldolgozását szorgalmazzák meghatározott lépéseken keresztül. Ezt általában kérdésfeltevéssel, az ismeretek szerkezeti és oksági összefüggéseinek feltárásával és értelmezésével, rendszerbe helyezésével és önálló felidézésével érik el. Ezáltal az új anyag beépül az eddigi ismeretek rendszerébe. Ezek a módszerek fejleszthetik a lényeglátást, kreativitást és szövegértést. Könnyebb a tanulás, ha az ember megérti az adott tantárgy logikáját és tagolódását.
A tanulási módszerek vagy más néven tanulási stratégiák a tanulás mikéntjét határozzák meg, a „hogyan?”-ra adnak választ. (Jelzem, én is gyakran felteszem magamnak ezt a kérdést.)
Sajnos manapság mindenhol a tananyag elsajátítást szorgalmazzák, (Igen, nekem is le kell érettségiznem.) pedig az igazi tudás az, amit hozzá tudunk építeni előzetes ismereteinkhez, és a későbbiekben valóban használni is tudjuk.
Ma a nyugati társadalmakban elvárás a „lifelong learning” (vagyis életen át való tanulás) képessége, s ehhez elengedhetetlen a megfelelő tanulási módszerek ismerete.
Több típusa létezik, és ezek további három tanulási stratégiát különböztetnek meg:
· mélyrehatoló tanulási stratégia: a megértésre törekszik, a nagy összefüggések megragadására, a rendszer átlátására
· szervezett tanulás: rendszeres tanulás, munkaszervezés
· mechanikus tanulás: a részletek megjegyzése, a minél pontosabb felidézés a cél
És a rossz hír: a tanulási módszerek csak bizonyos esetekben használhatók. Nem helyettesíthetik, hanem csupán kiegészítik a tapasztalatból vagy megfigyelésből kiinduló ismeretszerzést, a gyakorlatot, a probléma- és feladatmegoldást. Vagyis a legjobb stratégia még mindig a sok önálló gyakorlás, gyakorlás és gyakorlás!!!
De mit tehetsz TE a hatékonyabb otthoni tanulás érdekében?
Mindenképpen próbáld meg az idődet helyesen beosztani!
Amikor hazaérsz, egyél valami könnyűt, ne terheld meg a gyomrodat és a szervezetedet nehéz, laktató ételekkel. Egy joghurt, egy gyümölcs mind-mind ösztönözhet a tanulásra. Ajánlott a szőlőcukor is. Élénkítő hatása közismert, segít a tanulásban.
Sokat segíthet, ha tanulás előtt kideríted, mikor vagy a legaktívabb. Erre a napszakra kell, hogy szervezd a tanulást. Vannak, akik éjjeli baglyok, vannak, akik reggel képesek tanulni, és vannak, akiknek délután fog a legjobban az agyuk. Döntsd el, te melyik csoportba tartozol, és akkorra időzítsd a tanulást! A legésszerűbb délután tanulni, persze lehetnek kivételek.
Miután ezt kiderítetted, a megfelelő napszakban vonulj be a szobádba. Zárd be az ajtót és kapcsolj ki minden zavaró berendezést. Ezután kezdj el tanulni! Ne foglalkozz ilyenkor mással! Meglátod, ha a tanulásra koncentrálsz, sokkal hamarabb végzel. Fél óra kellet csak? Látod, mindjárt jobb. De ha 2-3 vagy esetleg 4, akkor sincs semmi gond. Tudod: munka után édes a pihenés. Gondolj erre, miközben tanulsz!
Ha elfáradsz, vagy ha már úgy érzed, abszolút nem fog az agyad, állj fel, menj ki a levegőre és mozgasd át magad, esetleg fuss egy kicsit, esetleg zuhanyozz le! A víz felfrissít, utána garantáltan menni fog a tanulás. A tanulás akkor még jobban fog menni, ha valami kedvet is érzel hozzá. Ezért ha szereted, gyújts egy illatos gyertyát, vagy kapcsolj hangulatvilágítást. Ezek mind elősegíthetik a tanulásodat. Esetleg próbálkozz azzal, hogy eljátszod, mintha felelnél. Ez is sokat segíthet.
Jó módszer az úgynevezett piramis-módszer is. Először nézd végig a leckét. Emeld ki a kulcsszavakat. Ezek definícióit és a kulcsszavakat lehetőleg szó szerint tanuld meg. Ez a piramis 1. szintje. A következő lépésben jegyezd le a fontosabb dolgokat. Ezeket nem fontos szóról-szóra bemagolni. Olvasd el négyszer-ötször. A jéghegy, khm... pardon, szóval a piramis csúcsa, hogy gyűjts hozzá anyagokat, olvasd el a kisbetűs részeket is. Ezeket csak egyszer-egyszer szükséges. Felelet közbe eszedbe jut majd, a tanár pedig biztos értékelni fogja.
Ha nem jegyzel meg mindent elsőre, akkor jó módszer lehet, ha mindent leírsz. Azzal, hogy leírod, rengeteg dolgot meg tudsz jegyezni. Végül talán segíthet az is, ha a tanulás után elmagyarázod a leckét a barátodnak/barátnőnek.
De ha van saját ötleted vagy egyéb módszered, akkor próbáld ki!
A cikket összeállította: Sárközi Attila 11/C
Forráslista: https://www.kamaszpanasz.hu/hirek/suli/59/tanulas
https://hu.wikipedia.org/wiki/Tanul%C3%A1si_m%C3%B3dszerek
kép: By Ambro, published on 26 September 2012
Stock Photo - image ID: 100103837
FreeDigitalPhotos.net